FB pixel

RAW nebo JPEG  

RAW vs JPEG

Proč je dobré fotit do RAW?

Při nastavení fotoaparátu je dobré vědět co budeme fotit a jak budeme dále zacházet z daty. Pokud budeme fotit reportáž, která je většinou závislá na čase - nafocené obrázky se neupravují a rovnou posílají k publikaci. Tak budeme fotit do formátu JPEG, který je komprimovaný a není tak velký.

 

Co je to RAW?

RAW není žádný formát. Jsou to surová nezpracovaná data, která uchovávají veškeré informace získané ze snímače při expozici. Lze doladit expozici, barvy, stíny, dinamický rozsah a to je hlavní výhoda.

V RAW lze zachránit většinu špatné expozice, přepali, podexponování....oproti JPEG, kde už téměř žádná záchrana není.

Jedinou nevýhodu v RAW vidím v tom, že je datově náročnější a k jeho otevření je zapotřebí speciálních programů. A musím s ním pracovat, abych z něj dostal určitý formát. Kdežto JPEG otevřu v běžně dostupných prohlížečích obrázků.

RAW má přípony CR2, NEF, DNG, RAF

 

JPEG je výsledek zpracovaných informací (dat), které za nás zpracoval fotoaparát (tak jak ho máme nastavený), což je nevýhoda. Je to osekaný, komprimovaný formát u kterého vznikly barevné a expoziční ztráty. Oproti formátu RAW, kde zpracováváme a upravujeme veškerá data a informace, které až poté následně převádíme do formátu JPEG, PNG nebo bezztrátového formátu TIFF...

 

Porovnání JPEG a následná záchrana v RAW. (největší rozdíl je na obloze a místy na budovách, kde zmizely přepaly).

ostatní / Foto JPEGostatní / Foto RAW